Drukuj

Pióro wieczne Graf von Faber-Castell Pen of the year 2016 Schönbrunn Palace, wersja platynowana

Pióro wieczne Graf von Faber-Castell Pen of the year 2016 Schönbrunn Palace, wersja platynowana

Opis

Odrobina Azji w połączeniu z niemiecką sztuką rzemieślniczą: kolekcja limitowana Pen of The Year 2016 nawiązuje do austriackiej Cesarzowej Marii Teresy. Po nieoczekiwanej śmierci ukochanego małżonka Franciszka Stefana w 1765 roku Maria Teresa przekształciła jeden z pokoi w Pałacu Schönbrunn w miejsce poświęcone jego pamięci. Sprowadzone z Pekinu płytki z czarnej laki osadzono w boazerii z drewna klonowego i ozdobiono pozłacanymi ramami.
Po dziś dzień chińskie panele z cesarskiej manufaktury w Pekinie należą do jednych z najcenniejszych kolekcji w Pałacu Schönbrunn. Kiedy cesarzowa Maria Teresa w 1765 roku nieoczekiwanie straciła swojego ukochanego męża, Franciszka Stefana Lotaryńskiego, zdecydowała się udekorować jego gabinet przedmiotami najbardziej wartościowymi dla nich obojga, a także symbolizującymi jej wielką miłość do niego – bogato zdobionymi chińskimi panelami z czarnej laki przedstawiającymi szczęście, bogactwo, ulotność i nieśmiertelność. „Nic na tym świecie, nawet wszystkie diamenty są dla mnie nic nie warte. Jedyna rzecz, która daje mi radość to pochodzące z Chin laki” miała powiedzieć pogrążona w żałobie cesarzowa. Z tego względu powstają charakterystyczne i niepowtarzalne panele z podpalanego klonu, kryte laką chińską, wykończane złotem przy użyciu chińskiej techniki Miaojin. W panelach umieszczone zostają malowidła przedstawiające piękne krajobrazy, pagody i motywy kwiatowe.

Kolekcja Pen of The Year 2016 w wersji platynowanej jest w szczególny sposób inspirowana designem pokoju Vieux-Laque. Korpus pióra kryty jest panelami wykonanymi z czarnego onyksu i podpalanego klonu obsadzonymi w platynowych ramkach. Skuwkę pióra wieńczy ręcznie polerowany czarny onyks w szlifie diamentowym. Wykonano zaledwie 500 sztuk piór wiecznych i 150 sztuk piór kulkowych w wersji platynowanej.

Kolekcja Pen of The Year zajmuje szczególne miejsce w świecie miłośników kultury pisania. Każde z piór jest inspirowane epokowymi dziełami i wyjątkowymi osobowościami. Po Katarzynie Wielkiej z "Catherine Palace in St. Petersburg" i Fryderyku II z "Sanssouci, Potsdam", trylogia jest kompletna dzięki cesarzowej Marii Teresy z "Schönbrunn Palace, Vienna". Losy tych trzech, niezwykłych postaci są ze sobą ściśle powiązane. Jako córka cesarza Karola VI i spadkobierczyni tronu Maria Teresa przejęła panowanie nad imperium Habsburgów w roku 1740. Na rzecz króla pruskiego Fryderyka II, który był jej wieloletnim rywalem, straciła terytorium Śląska, choćby ze względu na neutralność Katarzyny Wielkiej. Jednak pod koniec swojego panowania Maria Teresa była w stanie zapewnić niemal całkowitą niezależność terytorialną swojej monarchii.

Przed dokonaniem zakupu prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.