Pelikan

brand09.png

Początki historii firmy Pelikan wiodą do chemika Carla Hornemanna, który w 1838 roku rozpoczął produkcję farb olejnych, akwareli i tak zwanych „farbige Dinten” – czyli kolorowych atramentów. Za szczegółową datę powstania firmy uważa się 28 kwietnia 1838 roku – datę, która widnieje na najstarszym z zachowanych dokumentów firmowych, ówczesnym cenniku. Od tego czasu firma rozwinęła linię produkcyjną, a Pelikan stał się cieszącą się renomą na całym świecie marką.                   

  Znalezione obrazy dla zapytania pelikan pen factory

W roku 1884 Lewis Edison Waterman opatentował produkcję piór wiecznych. Kilka lat po tym wydarzeniu, Gunter Wagner zaczął produkować atrament do piór wiecznych.

Samo napełniające się pod wpływem ciśnienia i dzięki mechanizmowi przyciskowemu pióra wieczne opanowały cały rynek po I-szej Wojnie Światowej. Niestety, mogły pomieścić w sobie niewielką ilość atramentu i jak nazwa wskazuje, używanie "bezpiecznych" piór było raczej skomplikowane, jeśli chciało się mieć czyste dłonie.

Nowe era zaczęła się w momencie wynalezienia przez węgierskiego inżyniera rewelacyjnego systemu: tłoczkowego mechanizmu napełniania wkładu z osią obrotową. Zaprojektował również komorę na atrament, aby zapobiec wyciekaniu atramentu. W 1927 r. sprzedał patent firmie Guntera Wagnera mieszczącej się w Hanowerze, która opatentowała go po raz drugi, pod swoją własną nazwą.

Jeszcze w tym samym roku na rynku pojawiło się „transparentne pióro wieczne Pelikan”. Nazwa pióra nawiązywała do transparentnej komory na atrament, dzięki czemu w łatwy sposób można było kontrolować zawartość atramentu w piórze. W odróżnieniu od zaskakującego, zielonego korpusu, pióro wieczne miało bardzo prosty wygląd i nie posiadało konkretnej nazwy.

W 1950 r., po wielu latach rozwoju przedsiębiorstwa, na rynku ukazał się model 400. Niepowtarzalny w zielony pasy z transparentną komorą na atrament stał się symbolem piór wiecznych marki Pelikan, który pozostał do dziś.                        

To samo dotyczy również klipsa w kształcie dzioba pelikana, który został zaprojektowany podczas wojny. Niektóre warianty tej serii przedstawiają brązowawą, transparentną skorupę żółwia lub czarną, transparentną, w pasy komorę na atrament. Seria 500 posiadała złotą skuwkę i idealnie dopasowany korpus do strefy uchwytu. W serii 600, wszystkie wcześniej wymienione części były pokryto 14-sto karatowym złotem.

Obecnie marka należy do jednej z najbardziej rozpoznawalnych producentów piór wiecznych.