Caran d'Ache

brand03

Caran d'Ache od ponad stu lat wytwarza instrumenty piśmienne oraz przybory do rysowania i malowania. Początkowo były to głównie ołówki i kredki. Nazwa firmy nawiązuje właśnie do ołówka, a historia jej powstania jest dość nietypowa.

W XIX w. we Francji dużą popularnością cieszył się Emmanuel Poire. Ilustrator mający rosyjskie korzenie posługiwał się pseudonimem "Caran d'Ache", który w tym przypadku nawiązywał do rosyjskiego słowa "карандаш" (karandasz) oznaczającego ołówek. W języku rosyjskim słowo to ma korzenie tureckie - pochodzi od "karan taş" (czarny kamień czyli grafit).

Od samego początku wszystkie produkty firmy powstają w manufakturze zlokalizowanej w Genewie. Są to produkty, które mogą się szczycić solidnością i jakością "Swiss Made". W XX w., kiedy Szwajcarię rozsławiały głównie perfekcyjnie wykonane zegarki, złoto i pyszna czekolada, marka Caran d'Ache jako jedyny producent przyborów piśmiennych w Szwajcarii reprezentowała dokładnie taką samą filozofię produkcji i uczyniła z przedmiotów codziennego użytku dzieła sztuki. Udowodniła to tworząc po dziś dzień perfekcyjnie wykonane i piękne instrumenty piśmienne. Marka znana jest z wielu edycji limitowanych odwołujących się do ważnych nazwisk, miejsc i szczególnych wydarzeń z historii.